Zaznacz stronę

Problemy ze wzwodem nie koniecznie muszą wynikać z przekroczenia pewnej granicy wiekowej, czy też z dolegliwości somatycznych, takich, jak cukrzyca, choroby prostaty, czy układu krwionośnego. Zdarza się, że przyczyną zaburzeń erekcji są zaburzenia nastroju, w tym na przykład stany depresyjne. Depresja w skrajnej postaci powoduje wycofanie z wszelkich aktywności życiowych. Zdarza się, że choremu nie chce się wstać z łóżka, rezygnuje on nie tylko ze zwykłej aktywności, ale i z codziennych zabiegów higienicznych. Nic w tym dziwnego, że osoba taka wycofuje się także z aktywności seksualnej.

Stany depresyjne a impotencja

Stany depresyjne powodują, że to, co dawniej sprawiało radość, staje się obojętne, a nawet przykre. Poważną depresją łatwo rozpoznać i leczyć, gorzej sprawa wygląda np. w przypadku depresji maskowanej, czy w przypadku łagodnych stanów depresyjnych. Osoba cierpiąca na tę dolegliwość pozornie zachowuje dawną energię życiową, lecz w rzeczywistości odczuwa przygnębienie, doświadcza anhedoni (to niemożność odczuwania przyjemności). Podczas prób podjęcia kontaktu seksualnego doświadcza przykrości związanych z zaburzeniami erekcji, co dodatkowo może wpływać na pogorszenie nastroju i degradację poczucia własnej wartości.

Wsparcie od zaraz!

Stany depresyjne wymagają zastosowania odpowiedniego leczenia farmakologicznego oraz wsparcia psychoterapeutycznego. Jeśli problemy ze wzwodem są źródłem cierpienia, warto skorzystać także z fachowego wsparcia seksuologa. Należy pamiętać, że także leki na depresję mogą powodować zaburzenia z sferze seksualnej. Podczas ich stosowania libido może być obniżone.